LEMONA

Apsaugos kameros ir aksesuarai

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti renkantis stebėjimo ar apsaugos kamerą 2024-aisiais


Technologijos tobulėja nuolat, tad dar prieš metus stebinę namų, biuro ar sklypo apsaugai naudojamų kamerų bruožai, šiemet tapo norma, be to, sužinome vis daugiau apie tai, kaip pasirinkti tinkamą įrenginį: tikslus ir vietą labiau atitiks Wi-Fi ar 4G LTE kamera, ar būtinai reikia galimybės vaizdą išsaugoti debesijoje ir kaip išvengti dažniausiai padaromų klaidų?

Kaip išsirinkti tinkamiausią stebėjimo kamerą?
Jau ne vienerius metus vienas populiariausių pasirinkimų yra Wi-Fi kameros, tačiau jos tinka ne visiems. Kaip ir renkantis bet kokį kitą produktą, pirmiausia reikėtų apibrėžti kamerai keliamus tikslus (nuolatinis vaizdo įrašymas, apsauga, dvipusis ryšio palaikymas ir t. t.), taip pat įvertinti patalpos ir vietovės ypatumus – nuo to gali priklausyti, koks kameros tipas būtų tinkamiausias. Skirtingi gamintojai taip pat siūlo ir prioretizuoja daugybę papildomų funkcijų, kaip: naktinis matymas, išmanus objekto sekimas ar automatinis įrašymas į SD kortelę. Verta apsvarstyti, kurios funkcijos yra svarbiausios, o kurių, galbūt visiškai nereikia, ir jų turėjimas tik apsunkintų naudotoją.

Wi-Fi kameroms nereikia papildomų laidų, kadangi jos yra prijungiamos prie namų Wi-Fi tinklo, o įrašą perduoda tiesiai į pasirinktą mobilųjį įrenginį, tad pradėti jomis naudotis yra išties paprasta. Visgi, verta nepamiršti, jog kertinis akmuo geram šio tipo kamerų veikimui – kaip diktuoja ir pavadinimas – yra geras Wi-Fi ryšys. Ryšiui sutrikus ar nutrūkus, kameros veikimas taip pat bus sutrikdytas, tad vietovėse, kur negalima užtikrinti pastovaus Wi-Fi ryšio, o taip pat ten, kur daug kitų signalų „triukšmo“, geriau rinktis tiesiai prie 4G LTE tinklo besijungiančias kameras su SIM kortele. 

Ten, kur Wi-Fi signalas yra silpnas, galima papildomai naudoti jį sustiprinančius signalo kartotuvus. Net tokie miniatiūriniai kartotuvai kaip TP-Link TL-WA850RE ar TP-Link TL-WA860RE be vargo padidins signalą, kad jo užtektų kasdienėms reikmėms net sunkiai pasiekiamose vietose. Tačiau kai kuriems tikslams ši kamera visgi nėra geriausias pasirinkimas. Pavyzdžiui, jei norima užtikrinti saugumą atokios sodybos, kurioje nuolat niekas negyvena, tad pastovus energijos tiekimas ten nereikalingas, kaip ir nuolat veikiantis Wi-Fi. 

Kameros mobilumas – privalumas ar trūkumas?
Gamintojams siūlant vis daugiau, lengvesnių ir mažesnių bevielių kamerų modelių, galima imti galvoti, jog stacionarios kameros yra atgyvena, tačiau taip tikrai nėra. Svarbu paminėti ir tai, kad dažnai naudojami kaip sinonimai „bevielė“ ir kamera „be laidų“ nėra vienas ir tas pats. Kai kurios kameros vaizdus siunčia Wi-Fi tinklu, tačiau turi laidą ir energiją pasiima iš tinklo.

Įrengti ir pradėti naudotis mobilia beviele kamera, kurios veikimas yra užtikrinamas tik baterijų pagalba, yra nepalyginamai lengviau nei stacionarią. Dažnai jas renkasi atsikrausčius į jau įrengtą ar nuomojamą būstą, kadangi nereikia rūpintis, kur eis laidai, kaip juos paslėpti ar pritaikyti prie interjero. Mini kameros yra populiarus pasirinkimas kaip mobili auklė, užtikrinanti saugumą tėvams ar suteikianti galimybę stebėti namie likusius augintinius. Taip pat, baterijos gali atrodyti kaip patikimesnis sprendimas ten, kur energijos tiekimas dažnai trūkinėja. 

Visgi, verta pripažinti, kad stacionarios ar sieninės kameros netapo praeities dalyku ir vis dar yra plačiai naudojamos, nes ne visur bevielės kameros yra geriausias pasirinkimas. Atlikus „purviną“ darbą ir išvedžiojus stacionarios kameros laidus apie ją galima pamiršti, ypač jei pasirenkama aukšto IP koeficiento kamera, galinti atlaikyti sudėtingas oro sąlygas lauke ar drėgmę, karštį ar priešingai – šaltį, sandėliuose. Ji patikimai perduos vaizdą net jei reikėtų tai daryti 24 valandas per parą. 

Tačiau 2024-aisiais jau galime kalbėti ir apie trečią alternatyvą.

Stebėjimo kameros su saulės baterija
Lietuvos klimatas nėra tropinis, tačiau neretai įrenginiai su saulės baterijomis yra nepelnytai nurašomi baiminantis nepakankamo saulėtų dienų skaičiaus. Pas mus net 330 dienų per metus visiškai pakanka saulės šviesos nepertraukiamam kameros darbui, vaizdų įrašymui ar persiuntimui. Temperatūrai nukritus žemiau -10 °C, kamera jau nebesikraus, bet vos temperatūrai pakilus – atstatys darbą. 

Tai ne tik draugiškas gamtai ir piniginei sprendimas, tačiau ir patogus pasirinkimas ten, kur nėra nuolatinio elektros energijos tiekimo. Po pirminės investicijos įsigyjant prietaisą, kamera su saulės baterija daugiau nereikalaus jokių išlaidų. Nors lyginant du produktus galėtų pasirodyti, kad saulės energija maitinama kamera yra brangesnė, reikėtų įvertinti ne tik pradinę produktų kainą, bet ir per visą jų gyvavimo laiką patiriamas išlaidas, kurios šiuo atveju tikrai bus žymiai mažesnės. 

Saulės energija įkraunamas kameras taip pat galima rinktis naudojančias Wi-Fi ryšį ar 4G taip dar labiau pritaikant jas prie savo ir savo būsto poreikių. Dažniausiai tokio tipo prietaisus renkamasi toli nuo miesto esančioms sodyboms, ūkiniams pastatams, sandėliams ar net miško teritorijoms stebėti. 

Ar apsaugos kamera ir vaizdo įrašymo kamera yra tas pats?
Šiais laikais kameros naudojamos išties plačiai: nuolatiniam parduotuvių ir kitų viešųjų vietų stebėjimui saugumo sumetimais, būsto ar kito turto apsaugai, nepageidaujamų asmenų ar gyvūnų atbaidymui, o vis tobulėjančios išmaniosios kameros dar labiau praplečia jų panaudojimo sritį. Tad pirmiausia, ko visada klausiame klientų, atėjusių įsigyti kamerą į LEMONA electronics parduotuves, yra kam kamera bus naudojama?

Daugelis šiuolaikinių kamerų gali pasiūlyti abu: leisti per nuotolį stebėti, kas vyksta kameros įrengimo vietoje, o taip pat – vaizdą įrašyti ir saugoti vėlesniam peržiūrėjimui. Į ką verta labiau atkreipti dėmesį, tai kameros atminties parametrus bei ar turi galimybę veikti su SD kortele, nors šiais laikais dar dažniau pasirenkama duomenis saugoti debesijoje (angl. cloud). Gerėjant kamerų vaizdo kokybei, didėja ir vaizdų užimama vieta, tad toks sprendimas suteikia dar didesnę galimybę išsaugoti daugiau ir ilgesnių vaizdų. Daugelis gamintojų siūlo šią galimybę, nors gali būti taikomas papildomas mokestis, priklausomai nuo gamintojo siūlomų planų bei pasirinkto dydžio. 

Tad nors vaizdo įrašymo galimybę gali pasiūlyti daugelis kamerų, apsaugai naudojama kamera nėra tas pats kaip, pavyzdžiui, nuolatiniam viešosios vietos įėjimo filmavimui skirta. Apsaugos kamera dažniausiai turi atlikti daugiau užduočių nei tik fiksuoti vaizdus, tad labai dažnai tokios kameros įsijungs tik suveikus jutikliams (pvz. judesio), kartu gali būti pasirenkama įjungti garsinį signalą, sireną ar net – automatiškai iškviesti apsaugos pareigūnus. Gamintojai gali pasiūlyti netgi balso įrašymo galimybę, su kuria naudotojas gali įrašyti norimą, individualų tekstą, kuris bus transliuojamas suveikus jutikliams. Tokios kameros ne tik pateiks vaizdinius įrodymus jau kažkam įvykus, tačiau gali būti naudojamos įspėti apie nepageidaujamus asmenis įėjusius į saugomą teritoriją be leidimo, ar net gyvūnus, kurie galėtų apgadinti turtą ar sugelti kitų nemalonių pasekmių. 

Ar verta rinktis kamerą su AI?
AI arba „dirbtinio intelekto“ naudojimas paprastose vidaus ar lauko apsaugos kamerose yra dar pakankamai naujas dalykas, tačiau labai greitai tapo visiems prieinamu. AI kamerose yra daugiau nei tik paprasti jutikliai ir todėl gali pasiūlyti platesnes galimybes. Įprastos kameros veikia tik pagal iš anksto įvestus vartotojo nustatymus: jų veikimą susiejus su judesio jutikliais, galima nustatyti, jog vaizdas būtų pradėtas įrašyti aptikus judėjimą, tačiau jos negalės atskirti žmogaus nuo gyvūno ar mašinos. Dirbtinis intelektas geba atskirti objektus, o naudojamos aukščiausio apsaugos lygio vietose kaip kad oro uostai – net ir atpažinti veidus. 

Didžiajai daliai namų ūkių vartotojų tokių galimybių nereikia, tačiau iškart numojus ranka į kameras su AI, galima padaryti klaidą. Visų pirma, išmani kamera leidžia pasirinkti, į kokį objektą kamera turėtų reaguoti, o taip pat – pasirinkti, jog užfiksavusi, jį sektų. Tai suteikia daug papildomų galimybių, kaip – stebėti augintinį ar vaiką iš darbo. Jiems natūraliai judant savo erdvėje, AI kamera pasisuks atitinkamu kampu leisdama išmaniajame įrenginyje stebėti nenutrūkstamą vaizdą. 

Išmanios kameros su AI taip pat gali atskirti žmogaus pasirodymą (žmogaus formą) nuo gesto. Žmogui priėjus prie namo su tokia kamera ir pamojavus ranka, kamera suveiks kaip domofonas ir leis savininkui pasikalbėti su prie durų esančiu žmogumi, užuot iškart reagavusi į svečia kaip į įsibrovėlį. 

Dar vienas nepelnytai nuvertintas bruožas – LED pašvietimas. Naktį išmaniosios kameros veiks kaip įprastos IR kameros, tačiau suveikus nustatymui aptikti žmogaus formą, tokia kamera įjungs LED pašvietimą, padidinantį matomumą. Net visiškoje tamsoje aukštos raiškos kameros su LED gali leisti visiškai realistišką ir net spalvotą vaizdą. Tai leidžia geriau įvertinti padėtį, atpažinti veidus, uniformas ir kitas svarbias detales, be to, svarbu ir nepamiršti fakto, jog daugeliui žmonių, kurie nėra įpratę analizuoti naktinių IR kamerų vaizdų, juos interpretuoti yra gana sunku. Priartinimas prie natūraliai matomų spalvų ir kontūrų yra ne grožio ar prabangos klausimas, bet ir labai paprastas bei reikalingas, tik neseniai pasidaręs tokiu populiariu ir prieinamu didžiajai daliai namų saugumo kamerų.

Ne visos AI kameros yra vienodos – skirtingi gamintojai gali prioretizuoti skirtingus bruožus, vienus įtraukti, kitų ne, tad geriausia iš pradžių perskaityti apsaugos kameros aprašymą ar pasikonsultuoti su specialistu, kuris detaliai paaiškins būtent to modelio AI ypatybes. Daugeliu atvejų AI yra tikrai naudingas, nors jei kamera yra įrengiama nuolat fiksuoti vaizdą vienu kampu, galbūt specialistas patars nešvaistyti pinigų ir įsigyti pačią paprasčiausią. 

Ar namų apsaugos kamerai užteks 256 GB talpos SD kortelės?
Tai yra vienas iš populiariausių micro-SD atminties kortelių pasirinkimų, naudojamų su saugos kameromis, ir daugeliu atvejų tokios atminties pilnai užtenka, ypač, jei vaizdas nefiksuojamas nuolat, o įrašyti ir norimi išsaugoti vaizdai kartas nuo karto perkeliami kitur ilgalaikiam saugojimui. Visgi, kai kurie gamintojai net kasdieniam naudojimui skirtose kamerose, kaip EZVIZ H3, siūlo net 512 GB atminties korteles, tad sulaukiame klausimų, ar tokios atminties tikrai reikia. 

Daugiau atminties turėti yra gerai, tačiau nebūtina. Jei modelis, turintis naudotojui reikalingus bruožus, ją siūlo, ir kaina nėra daug didesnė už perpus mažesnę atmintį turinčios kameros, siūlytume rinktis ją, tačiau realistiškai 512 GB tikriausiai nereikės, ypač kai šiais laikais vaizdus galima perkelti į debesiją. Netgi patartume daugiau dėmesio skirti pastarajam nei investuoti į didelės talpos SD korteles taip siekiant užsitikrinti daugiau vietos įrašams. Vaizdų perkėlimas į debesiją yra ne tik šiuolaikiškesnis, neužimantis vietos bei „nepametamas“, priešingai nei stalčiaus gelmėse neretai pradingstančios miniatiūrinės SD kortelės. Namų ar kitų vietų apsaugai naudojamos kameros neretai yra sugadinamos – įsibrovėliai jas gali bandyti atjungti, nulaužti ar pavogti, siekdami sunaikinti įrašus. Tokiais atvejais pradings ir SD kortelė bei joje išsaugoti vaizdai. 

Į kokius dar bruožus verta atkreipti dėmesį renkantis apsaugos kamerą?
Gamintojai ant produkto dėžutės bei produkto aprašyme pateikia išties daug informacijos, daugybę rodiklių ir koeficientų – į kai kuriuos jau įpratome kreipti dėmesį, o kiti taip ir lieka tik skaičiais. Bent jau, kol nesusiduriame su tam tikrais klausimais.

Modernias saugos kameras dažniausiai rasime su 3MP ar 5MP vaizdo kokybės specifikacija, ir nors prielaida, kad daugiau visada yra geriau vėl bus teisinga, svarbu teisingai interpretuoti šiuos skaičius. Vaizdo kokybės rodiklis MP (angl. Megapixels, million pixels) apibūdina kameros užfiksuojamo vaizdo detalumą. 2MP saugos kameros jau patenka į aukštos raiškos (HD) kategoriją, tačiau 2024-aisiais galime dar daugiau ir daugelis net visiems prieinamų kamerų kategorijoje siūlo 3MP ar 5MP. Kadangi rinkoje 5MP turinčios kameros jau nebėra naujiena, 3MP kamerų kaina ženkliai sumažėjo ir nors 5MP, žinoma, galės pasiūlyti aukštesnę skiriamąją gebą bei ryškumą, 3MP pilnai užtenka daugeliui paprastų namų ūkių.

Beveik visos kameros šiandien yra valdomos per išmanųjį įrenginį – naudotojo asmeninį telefoną ar planšetę, nors kai kurios gali pasiūlyti ir papildomus sieninius įrengimus. Toks kamerų sujungimo būdas ne tik palengvina jų valdymą, tačiau ir leidžia vaizdą itin patogiai stebėti iš bet kur. Tačiau norint saugos kamerą integruoti į išmanių namų sistemą, sujungti su kitais įrenginiais ir valdyti tinkle svarbu atkreipti dėmesį ne tik į kamero išmaniąsias galimybes, bet ir į jos naudojamą standartą. Dabar populiariausios yra ZigBee ir TUYA, tačiau yra ir kitų protokolų, tad norint kamerą prijungti prie sistemos reikia iš anksto pasitikrinti, kad ji bus suderinama. Saugos kamerų sujungimas su jutikliais ar kitais prietaisais išplečia jų naudojimo galimybes, o taip pat – naudojant tos pačios sistemos kameras galima visas kameras matyti vienoje programėlėje arba net padalinti vaizdą į 4 langus ir vienu metu stebėti iki 4 kamerų taip užtikrinant saugą dar didesniu kampu.

Geriausia apsaugos kamerą rinktis su specialistu: jam pateikiant kuo daugiau informacijos apie vietą ar patalpą, elektros tinklo ir Wi-Fi ypatumus, tačiau turint daugiau išankstinės informacijos, pokalbis su konsultantu vyks sklandžiau. Šiame straipsnyje aptarėme dažniausiai šiais metais girdėtus klausimus, tačiau nusprendus pirmą kartą įsirengti saugos kamerą gali kilti ir kitų: dėl tinkamiausios vietos jai įrengti, korpuso medžiagos, antenų buvimo ar ne – LEMONA electronics specialistai atsakys į juos visus ir padės išsirinkti tinkamiausią apsaugos kamerą namams, biurui, sandėliui, sodybai, miško ar kitai teritorijai. 


Patikimos apsaugos kameros ir aksesuarai reikalingi visiems, vertinantiems savo namų ar komercinių patalpų saugumą. Apsaugos kamerų imitacija, kokybiškos apsaugos kameros, apsaugos kamerų priedai, tinklinio įrašymo įrenginiai yra lengvai įdiegiami ir suteikia galimybę stebėti ne tik pastatų vidų, tačiau taip pat ir išorę. Ketinate išvykti į kelionę? Tinklinio įrašymo įrenginiai leis stebėti savo aplinką, kad ir kur nebūtumėte. Kokybiška apsaugos kamerų imitacija nesiskiria nuo įprastų, todėl nebrangiai padidinsite savo saugumą. LEMONA electronics atstovauja tarptautinėje rinkoje vertinamus prekių ženklus, tarp kurių rasite KONIG, HIKVISION, EZVIZ  ir kitus pripažintus gamintojus. Kviečiame rinktis iš plačios apsaugos kamerų ir aksesuarų pasiūlos ir patogiai apsipirkti internetu!