LEMONA

Nuo A iki Ž – išmanūs TUYA prietaisai

Išmanūs prietaisai namuose – jau seniai nebe naujiena, tačiau ne visi pasinaudoja visomis jų galimybėmis. Didžioji dalis jų geriausiai atsiskleidžia tuomet, kai keletas išmaniųjų įrenginių yra sujungiami tarpusavyje, tačiau čia kyla ir daugiausiai klausimų: ar „susikalbės“ skirtingų gamintojų prietaisai, o gal būtina pirkti visus iš karto; ar vienas prekinis ženklas geresnis už kitą; o galbūt egzistuoja kažkokios taisyklės? Į visus juos ir dar daugiau trumpai ir aiškiai atsakysime šiame straipsnyje. 

Kas yra išmanių namų prietaisų automatizacija ir kokie to privalumai?

Automatizacija – tai kelių išmanių namų prietaisų sąveika, kurioje tau papildomų veiksmų atlikti nereikia. Pavyzdžiui, automatinis sodo laistymas, kuris neapsiriboja vien tik kasdieniu įsijungimu nustatytą valandą: automatizuoti išmanūs namų prietaisai patys reaguos į oro sąlygas, ir, pavyzdžiui, jei lauke +25 °C ir saulėta (nelyja) – 15-ai minučių įsijungs vejos laistymo valdiklis (tokiam sprendimui reikia turėti ir vandens sklendės valdiklį).

Prietaisai automatizaciją gali atlikti ir be jutiklių: interneto, prie kurio yra prijungti, dėka jie „žino“ apytikslę buvimo vietą bei tokią jiems reikalingą informaciją kaip oro prognozės ar saulėtekis ir saulėlydis toje laiko juostoje, todėl nustatymų nereikės nuolat keisti. Tai ypač pasitarnauja tokiose kasdieninėse situacijose kaip lauko apšvietimo valdymas:

saulė nusileidžia – įsijungia lemputė 100% galingumu,

1:00 nakties – lemputė pritemsta,

saulė pakyla – lemputė išsijungia.

Šiam sprendimui reikės tiesiog vienos paprastos išmanios Wi-Fi lemputės, kuri jungiasi tiesiai prie namų maršrutizatoriaus.

Prietaisų automatizacijai reikalinga programėlė, pavyzdžiui, TUYA išmanių prietaisų, kurią instaliavęs savo išmaniajame telefone gali atlikti įvairius nustatymus ir konfigūracijas pats, be meistro pagalbos.

Kas yra išmanių namų prietaisų automatizacija ir kokie to privalumai?

Teoriškai sujungti galima beveik viską. Tai darant svarbiausias klausimas, kurį reikia atsakyti – ką norime tuo sujungimu pasiekti.

Pavyzdžiui, jei vos įžengęs į namus po darbo nori gauti puodelį kavos, gali suporuoti durų judesio valdiklį su kavos aparato elektros lizdu, tačiau daugeliu atvejų tai nebus naudinga. Dažniausiai automatizacijai paliekame rutinines užduotis, kurių automatinis atlikimas sutaupo mums nemažai laiko, be to, pašalina žmogiškųjų klaidų faktorių. Pavyzdžiui, kasdien nueiti į rūsį patikrinti, ar niekur nevarva vamzdžiai mums būtų nuobodu, o po kiek laiko galime šią užduotį ir pamiršti. Turint drėgmės jutiklius, kurie gali būti sujungti su vandens sklendės valdikliu, aptikus drėgmę, vandens tekėjimas paveiktu vamzdžiu būtų sustabdomas automatiškai, o papildomai gali būti informuota ir avarinė tarnyba ar pastatą prižiūrinti įmonė. Tai sutaupo ne tik nemažai laiko, bet ir suteikia saugumą.

Žinoma, automatizacija gali būti naudojama ir papildomam komfortui pasiekti: šilumos sistemos įjungimas temperatūrai nukritus žemiau nustatytos pageidaujamos reikš, jog visada grįši į jaukius ir atsipalaiduoti leidžiančius namus nesukdamas galvos dėl permainingų orų ar būdamas kelionėje.

Galimybės išties yra beribės, o išmanių prietaisų skirtų namams pasiūla ir juos siūlančių gamintojų skaičius auga kone kasdien.

Ar galima skirtingų gamintojų įrenginius derinti tarpusavyje?

Trumpai – taip. Vienas paprasčiausių būdų, tai ieškoti žodžio „TUYA“ prekės pavadinime. TUYA yra viena populiariausių pasaulyje išmanių namų programų. Nors atskirų produktų instrukcijose rekomenduojama parsisiųsti „Nous Smart“, „Woox home“ ar kito atskiro gamintojo programėlę prietaisams valdyti, LEMONA electronics specialistai išbandė visus mūsų asortimente esančius TUYA produktus (o jų yra >160!) ir gali patvirtinti, jog jie visi suderinami su pagrindine TUYA programėle, leidžiančia juos valdyti ir jungti kartu, nepriklausomai nuo gamintojo. 

Ar galima skirtingų gamintojų įrenginius derinti tarpusavyje?

TUYA išmanūs įrenginiai veikia trimis bevieliais komunikacijos metodais: Wi-Fi, ZigBee ir Bluetooth. Trumpai apie kiekvieno iš jų privalumus ir trūkumus.

Būdamas populiariausiu Wi-Fi turi daugybę ryškių privalumų, tačiau verta pažymėti ir trūkumus. 

Wi-Fi privalumai:

  • Paprasta – prietaisai jungiami prie įprasto namų maršrutizatoriaus;
  • Nereikia papildomų įrenginių – sąveika vyksta per interneto debesis ir priklauso nuo interneto greičio.

Wi-Fi trūkumas:

  •  „Užterštumas“ – jei turi daug kaimynų, gali sulėtėti interneto ir prietaisų sąveikos greitis. Taigi, jei savo namuose planuoji naudoti daugiau negu keletą išmanių namų prietaisų – siūlome bent dalį jų naudoti su ZigBee arba Bluetooth.

Labai panašus į Wi-Fi protokolą, tačiau atsparus Wi-Fi „užterštumui“ yra ZigBee, kurio privalumus ir trūkumus taip pat aptarsime.

ZigBee privalumai:

  • Sklandu – net dingus interneto ryšiui prietaisai gali sąveikauti tarpusavyje;
  • Mažos energijos sąnaudos – tokie įrenginiai kaip temperatūros/drėgmės matuokliai su standartine CR2032 baterija gali nepertraukiamai veikti net 3-5 metus.

ZigBee trūkumas:

  • Reikia papildomo prietaiso – reikalinga ZigBee stotelė (angl. Bridge), kuris susieja įrenginius su interneto debesiu (angl. Cloud) naudojant Wi-Fi arba LAN sąsajas. Visgi, papildomos investicijos atsiperka tuo, kad stotelės dėka sukuriamas vidinis išmanių įrenginių tinklas, atsparus interneto trikdžiams ir dingimui.

Nors ir puikiai visiems žinomas, Bluetooth protokolas išmanių namų valdyme naudojamas retai. Tikriausiai, dėl gana akivaizdžių trūkumų: 

Bluetooth trūkumai:

  • Mažas veikimo diapazonas – ryšys veikia tik iki 30 m atstumu atviroje erdvėje (tuo tarpu Wi-Fi ir ZigBee gali veikti net per kelis namo aukštus);[1] [E2]
  • Negalima automatizacija – šiuolaikiniams prietaisams siūlant vis daugiau automatizacijos, kuri gerokai palengvina rutinines užduotis, galimybių, jos netekimas gali tapti priežastimi atsisakyti Bluetooth. Tačiau tai – ne pabaiga. Bluetooth įrenginius taip pat galima prijungti prie debesies ir naudotis visomis galimybėmis, tam tereikia įsigyti papildomą Bluetooth – Wi-Fi stotelę.

Bluetooth privalumas:

  • Nereikia papildomų įrenginių – prietaisai susiejami tiesiogiai su išmaniuoju telefonu.

Tikimės, jog atsakėme bent į keletą tau kilusių klausimų ir pažadinome smalsumą išbandyti išmanių namų prietaisus. Jų teikiamos galimybės ir naudos yra išties plačios, tad dažniausiai, išbandę vieną produktą, klientai „užsikabina“ ir nori išbandyti ir kitus. 

 

Jei turi daugiau klausimų, ar norėtum asmeninės konsultacijos, LEMONA electronics konsultantai mielai tai padarys. Su mumis susisiekti gali tau patogiausiu būdu: užsukęs į fizines parduotuves, paskambinęs telefonu ar išsiuntęs žinutę į el. paštą ar Live Chat gyvą pokalbį su konsultantu.


Nepaliekame nei vieno kliento be sprendimo!

Šias ir daug kitų prekių galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje. Neradote tinkamo sprendimo ar turite papildomų klausimų? Susisiekite!
Mums svarbi Jūsų nuomonė, palikite atsiliepimą.


Kontaktai fiziniams asmenims

8700 35 035 arba [email protected]

Kontaktai juridiniams asmenims

[email protected]